How many meals will Mt. Claire Caf sell at $9.5 each?

which sells meals at a price of $8.50 each. The meal Show more Analysis of Pricing: You manage Mt. Claire Caf which sells meals at a price of $8.50 each. The meal includes a hot dish and a beverage of your choice. The average number of meals sold per month is 21000. The owners of Mt. Claire Caf would like to increase its sales and profits. They know that if price is lowered they will sell more meals. So they run an experiment. Price is lowered to $7.50 per meal in March and the number of meals sold increases to 23000. What is the Price Elasticity of Demand? Is elasticity elastic inelastic or neither? What does this mean and why does it matter? Will Revenues increase or decrease as a result of the price cut? By How much? Beatrice has calculated the fixed costs for the Caf are $18000 per month and each meal costs $4.50. Will profits go up or down as a result of the price cut? By How much? 2. Shaun suggests that there wasnt enough time in the experiment. He estimates that in the second month April the Caf will sell 26000 meals at $7.50. Please answer the following assuming that Shaun is correct. You want to get an idea of what will happen to profits before you commit to an action. If profits go up when Shaun is correct then you will keep the current price of $7.50. What would be the Price Elasticity of Demand if Shaun is correct? Is elasticity elastic inelastic or neither? What does this mean and why does it matter? Will Revenues increase or decrease as a result of the price cut at 26000 meals? By How much? Beatrice has calculated the fixed costs for the Caf are $18000 per month and each meal costs $4.50. Will profits go up or down as a result of the price cut if Mt. Claire sells 26000 meals? By How much? 3. The owners see that after seeing the change in profits from the price decrease in March. They go back to a price of $8.50 and sell 21000 meals in April. They decide that they are only willing to produce 21000 meals at a price of $8.50. However if they raised price to $9.50 per meal they would be willing to produce 30000 meals. Calculate the Elasticity of Supply. Is it elastic or inelastic? How many meals will Mt. Claire Caf sell at $9.5 each? Hint: you can only sell what customers will buy. Use the original the elasticity of demand calculated in 1 above. What will be the Revenue? What will be the Profit? Should Mt. Claire Caf raise the price to $9.50? Why or why not? What did you learn from this case? Post your response to this question in the discussion area. Show less

"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get a Discount!

Place New Order
It's Free, Fast & Safe

"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get a Discount!

"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get a Discount!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Get better grades effortlessly,
It’s cheaper than you might think

Effortlessly get the essays and grades you need. You can now get any essay, on any subject and at ANY deadline with just 10 minutes of your time (or less). Your professor will love you for it!