amount of money to spend should he do anythingdifferent?

This week Greg bought 5 cans of tunafish

This week Greg bought 5 cans of tunafish

Question
This week Greg bought 5 cans of tunafish at $1 each and 4 packages of pasta at $2 each
. Hismarginal utility from tuna is 25 units of utility per can and his marginal utility from pasta is 60 units ofutility per package
. Next week he’ll have the same amount of money to spend: should he do anythingdifferent? Why or why not?

This week Greg bought 5 cans of tunafish

Place New Order
It's Free, Fast & Safe

"Looking for a Similar Assignment? Order now and Get a Discount!

Feeling Lucky?

Enter your email address to spin the wheel for a chance to win exciting offers.